Jak zakwalifikować wydatki na budowę prototypu
Wydatki poniesione na wytworzenie prototypu należy zaliczyć do wartości początkowej wytworzonego środka trwałego i rozpoznać w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. ALEKSANDRA CHMIELIŃSKA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2020 r. (0111-KDIB1-1.4010. 42.2020.2.MF).
Wnioskodawca będący polską spółką podpisał umowę na dofinansowanie budowy prototypu z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Zgodnie z umową podpisaną z PARP wnioskodawca nie może sprzedać prototypu przez okres trzech lat. W związku z tym prototyp został zaliczony do wartości niematerialnych i prawnych i jest co miesiąc amortyzowany w księgach rachunkowych.
Podczas budowy prototypu wnioskodawca poniósł wiele wydatków, m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników sprawujących funkcje kierownicze na podstawie umów cywilnoprawnych wraz z narzutami. Według wnioskodawcy wydatki poniesione na budowę prototypu nie stanowią kosztów prac rozwojowych w rozumieniu ustawy o CIT, ze względu na to, że stworzenie prototypu zostało zlecone podmiotowi zewnętrznemu, a więc prototyp nie był wykonany bezpośrednio przez spółkę. Jednocześnie, zdaniem wnioskodawcy, koszty te stanowią dla niego koszty pośrednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta